Özel uygulamalar için fotoelektrik sensörler

Ton farkı algılamak için sensörler

Kontrast sensörler, rengi arka yüzeyin rengi ile zıt halde bulunan izleri algılarlar. Güvenilir çalışma için önemli etken izle arka yüzey arasındaki renk zıtlığı ve sensörle renkli iz arasındaki sabit mesafedir. Arka yüzeyin malzemesi önemli değildir.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Cam ve film algılamak için sensörler

Cam ve film agılayan reflektörden yansımalı sensörlerde verici ve alıcı aynı gövde içine yerleştirilmiştir. Vericinin yaydığı ışık prizmatik reflektörden yansıyarak alıcıya geri gelir. Normal reflektörden yansımalı sensörlerin aksine bu sensörler çok küçük anahtarlama histerizisine sahiptir. Şeffaf cisimlerin çok düşük engellemesiyle dahi anahtarlama çalışır.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Temassız seviye algılama için sensörler

Dökme malzemeler ve opak sıvıların seviyesini temassız algılamak için sensörler, temas olmadan, temelde lazer ışınının ışık uçuş zamanını ölçerek algılama
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Renk sensörleri

Renk sensörleri ışık geçirmeyen veya şeffaf cisimlerdeki renkleri dokunmadan algılamak için kullanılır. Verici üç temel renkte, kırmızı, yeşil ve mavi ışık darbeleri gönderir ve bu ışık cisimden yansıtılır. Alıcıdan alınan ışık güçlendirilir, dijital sinyale dönüştürülerek mikroişlemci tarafından değerlendirilir. Eğer sinyal daha önceden öğretilmiş olan referans sinyal ile uygunsa çıkış anahtarlanır.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist
Keremoglu Is Mrk. 1004 Sk. No:5/C 35110 Yenisehir - Izmir Tel: 0 232 433 83 93 - 433 27 43 Faks: 0 232 433 27 43