Lazer sensörler / mesafe ölçüm sensörleri

Karşılıklı sensörler

Bu sistem iki ayrı parçadan oluşur: verici ve alıcı. Verici, alıcının alması için ince lazer ışığı gönderir. Aradaki lazer ışığı buzulmaya uğradığında değerlendirilir. Küçük ışık demeti, çok ince cisimlerin algılanmasına ve hassas konumlamaya olanak sağlar.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Reflektörden yansımalı sensörler

Reflektörden yansımalı lazer sensörlerde verici ve alıcı aynı gövde içine yerleştirilmiştir. Verici ince lazer ışığı gönderir ve lazer sensörler için özel tasarlanmış reflektör bu ışığı alıcıya geriye yansıtır. Lazer ışığı araya giren cisim tarafından kesildiğinde sensör tarafından çıkış olarak değerlendirilir. Çok küçük çaplı ışık demeti ince cisimlerin algılanmasına ve kesin konumlamaya olanak sağlar.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Cisimden yansımalı sensör

Cisimden yansımalı Lazer sensörler cisimleri doğrudan algılamak için kullanılır. Verici ve alıcı Lazer sensörde tek gövde içine yerleştirilmiştir. Verici tarafından gönderilen ince lazer ışığı bir cisimden yansıdığında cisim algılanır. Küçük çaplı ışık demeti çok ince cisimlerin algılanmasına ve doğru pozisyonlanmasına olanak sağlar.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Mesafe sensörleri

Mesafe ölçüm sensörleri ışık uçuş zamanı prensibine göre çalışır. Sensörden gönderilen ışık demeti cisimden yansıtılır. Işığın cisme gidip geri gelinceye kadar geçirdiği zamandan faydalanılarak ölçüm yapılır. Işığın hızı sabittir, uçuş zamanı esas alınarak mesafe hesaplanabilir.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist
Keremoglu Is Mrk. 1004 Sk. No:5/C 35110 Yenisehir - Izmir Tel: 0 232 433 83 93 - 433 27 43 Faks: 0 232 433 27 43