Genel uygulamalar için kırmızı ışıklı ve kızılötesi fotoelektrik sensörler

Karşılıklı sensörler

İki ayrı parçadan oluşmuş bir sistemdir: bir verivi ve bir alıcı. Verici dalgaboyu kızılötesi veya görülebilr kımızı ışık aralığında modüleli ışık gönderir. Veriden gönderilen ışığın algılama bölgesine giren bir cisim tarafından kesilmesi anında anahtarlama sinyaline neden olur.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Reflektörden yansımalı sensörler

Reflektörden yansımalı sensörlerde verici ve alıcı aynı gövde içine yerleştirilmiştir. Reflektör vericiden yayılan ışığı alıcıya geriye yansıtır. Herhangi bir cisim reflektör ile sensör arasına girerek reflektörden yansıyan ışığı kestiğinde anahtarlama işlemi gerçekleşir. Renlektörden yansımalı sensörlerde polarizasyon filtresiz olanlar kızılötesi, polarizasyon filtreli olanlar görünür kırmızı ışıklıdır.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist

Cisimden yansımalı sensör

Cisimden yansımalı sensörler cismi doğrudan algılamak için kullanılırlar. Reflöktörden yansımalı sensörlerde olduğu gibi verici ve alıcı aynı gövde içine yerleştirilmiştir. Vericinin gönderdiği ışık cisim tarafından yansıtılarak alıcı tarafından görüldüğünde cisim algılanır. Sistem ışık kesildiğinde değerlendirme yapmaz, ışık herhangibir cisim tarafından yandıtıldığında değerlendirilir. Anahtarlama fonksiyonu bu nedenle ışıkta açık / karanlıkta açık olarak adlandırılmıştır. Bu sistemin verici ışığıda darbelidir.
Table 'atlantik.ozellikkategori' doesn't exist
Keremoglu Is Mrk. 1004 Sk. No:5/C 35110 Yenisehir - Izmir Tel: 0 232 433 83 93 - 433 27 43 Faks: 0 232 433 27 43